Jdi na obsah Jdi na menu
 


LIPICÁN

ZBARVENÍ :  nejčastěji  se  vyskytuje  zbarvení  bělouše  ,  ale  objevují  se  také  hnědáci  a  vraníci 
 
POVAHA  :  Lipicán  je  inteligentní  a  učenlivý  kůň  .  Jsou  klidní  ,  soustřeďivý  ,  pracovití  , ochotní  a  vytrvalí  .  Jsou  také  silní  a  energičtí  .
 
EWTERIÉR  :  Jeho hlava je výrazná s mírně klabonosým profilem. Krk je poměrně vysoko nasazený, nepříliš dlouhý a působí silným dojmem. Postava s kulatou zádí a širokými plecemi je příkladným vyobrazením síly. Bohatý ocas je dobře nasazený. Nohy jsou krátké a silné, kopyta malá a dobře tvarovaná.
 
CHODY  :  Lipicán  je  dnes  známý  především  z  vysoké  školy  španělské  ve  Vídni  .  Díky  své  povaze  a  krásnému  vznosnému  klusu  je  tento  kůň  předurčen  pro  drezurní  vysokou  školu  .  Jeho  krok  je  kratší  ,  v  klusu  má  lipicán  vysokou  akci  nohou .  Lipicáni  mají  nadáni  pro  takzvaný  španělský  krok  .  Cval  je  poněkud  těžkopádný  .
 
ZAJÍMAVOSTI  :  Lipicán se proslavil ve vídeňské vysoké škole španělské. Chov založil roku 1580 arcivévoda Karel II., který dal přivézt 33 koní ze Španělska. Později byla v chovu použita německá krev. Plemeno bylo pojmenováno podle Lipice ( Slovinsko ), kde byl založen hřebčín pro chov tohoto plemene. Výcvik koně pro vysokou školu drezurní trvá přibližně sedm let. Lipicáni jsou známí svou dlouhověkostí a o některých víme, že i ve svých dvaceti a více letech podávají výkony na velmi vysoké úrovni. Pro lipicána je typický především pružný klus s vysokou akcí, a proto je také vhodný pro vysokou školu.
 
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 16244
Měsíc: 293
Den: 23